Grafik Tasarım

Grafik Tasarım Fiyatları

Grafik Tasarım

Her türlü matbaa formların dizayn ve tasarımları hazırlanarak, baskı öncesi müşteri onayı alındıktan sonra hızlı bir şekilde üretime hazırlanması.

Grafik tasarım, temaları veya fikirleri açıklamak için görüntülerin ve metnin düzenlenmesidir. Grafik tasarımcılar bunları güzel bir şekilde yerleştirmek için çizgiler, resimler, desenler ve metin kullanırlar. Bu şekilde, nihai ürün dikkat çekici hale gelecek ve mesajını daha iyi iletecektir. İşin kalitesi ve anlayışı açısından tüm baskı çalışma noktalarında grafik tasarımcıların desteğini almak gerekmektedir.

Matbaacılık sektöründe grafik tasarım çok önemlidir. Kartvizitlerden kataloglara ve posterlere kadar tüm basılı belgeler grafik olarak tasarlanmıştır. Grafik tasarımcı sayesinde firmanın ürettiği ürün veya hizmetler müşteri odaklı yani müşteriler tarafından iyi anlaşılır. Verilecek mesajın doğru anlaşılması gerekir. Bu nedenle, grafik tasarımcılar renkleri, desenleri ve metni düzenleyebilir ve bunların anlaşılmasını kolaylaştırabilir ve hatta göz alıcı hale getirebilirler. Son yıllarda bilgisayarda yapılan bu düzenlemeler baskı aşamasının ilk adımıdır. Grafik tasarımcının baskı öncesi çalışması renkli ve resimleri destekliyor, sayfa düzenindeki kompozisyon sıkıştırılmadan akıcı bir şekilde hareket ediyor ve amacı gösteriyor. Bilgisayar sistemlerinde grafik tasarıma yönelik bazı MAC, PC, grafik ve montaj programları yardımı ile çeşitli tasarımlar yapılabilmekte ve müşterilere baskı öncesi prova tasarımı gösterilebilmektedir. Bu sayede katalog, kartvizit ve posterlerin görünümünü anlayarak baskı sonrası değişiklik yapabilirsiniz. Onaylandıktan sonra, CTP (klişe çıkarma) tamamlanacak ve taslak yazıcılar veya ofset baskı için hazırlıklar başlayacaktır.

Baskı öncesi hazırlığın en önemli noktası, görsel materyallerin grafik tasarımcıları tarafından düzenlenmesi. Bu materyaller arasında slaytlar (resimler), opaklık (basılı fotoğraflar), kolajlar ve tasarımlar bulunur. Slayt; slayt net ve en az 300 DPI olmalıdır. Düzenlenemeyen slaytlar bilgisayardaki programlarla düzeltilemez. Koyu veya soluk slaytlar, tarama sırasında tonlara neden olabilir. Bu nedenle slayt iyi aydınlatılmış ve net olmalıdır. Opak; aslında baskıda kullanılan en yanlış resimlerdir. Ancak günümüzde en yaygın olarak kullanılan opaklıktır. Opak, negatiflerin ve slaytların fotoğrafıdır. Tasarımlar (illüstrasyonlar); bir grafik tasarımcı veya ressam tarafından çizilen resimlerdir. Üniversite; çeşitli yerlerden, dergilerden ve gazetelerden kesilmiş sayfada oluşturulan eserin adıdır. Grafik tasarımcı, tüm bu slaytları, opaklık, logo ve kolaj tasarımlarını topladı, tarayıcıda taradı, uygun çerçeveleme yaptı ve tasarımı belirledi, marj tanımlarını ve kesim marjlarını belirledi. Bilgisayarda orijinal net boyut sayfa düzeni olarak verilir ve çalışma tamamlandıktan sonra kullanılan katta kesim marjı oluşturulur. Bundan sonra montaj tamamlandı. Birleştirme, katmanları ve üst üste binen sayfaları katlama işlemidir (birden çok sayfa yazdırılacaksa). Ekran ayarı ve kağıt seçimi, kalıp hazırlama ve baskı öncesi işlemleri tamamlanır.

Yukarıda açıklanan tüm baskı öncesi işler sorunsuz ve hatasız olduğunda, yüksek kaliteli baskı elde edilebilir. Profesyonel ve bilgili matbaalar ve grafik tasarımcılardan oluşan bir ekiple çalışan Artı Basım arasındaki fark budur.

* Lütfen size ulaşabilmemiz için aşağıdaki formu eksiksiz doldurunuz.
İsim Soyisim:
E-posta Adresiniz:
Şirketinizin Adı:
Web Site Adresiniz:
Şehir:
Notunuz: